Printanje izdelkov iz različnih materialov je v nekaterih industrijskih panogah še njihov vsakdan. Ko se je na trgu prvič pojavilo 3D printanje plastičnih izdelkov, je bilo večina nepoznavalcev precej skeptičnih, vendar pa so kmalu opazili, da lahko s 3D printanjem izdelamo ogromno izdelkov iz različnih materialov.
3D printanje se namreč odlično obnese pri printanju gume, plastike ter papirja. Najbolj napredni 3D tiskalniki lahko printajo tudi kovino in poliuretanske materiale. Seveda niso vsi tiskalniki enako zmogljivi. Tista podjetja, ki si lahko privoščijo resnično dobre 3D tiskalnike, jim 3D printanje omogoča vse kar si zamislijo in kar sprojektirajo.
Kako poteka 3D printanje
Postopek 3D printanja ni zahteven. Tiskalnik nanaša material na različne načine, odvisno od tehnologije, ki jo ima vgrajeno. Pri cenejših tiskalnikih, ki so primerni tudi za domačo uporabo, tiskalnik 3D printanje izvede tako, da nanaša stopljeni polimer skozi posebno šobo. Omenjeni polimer je posebna topljiva plastika, ki omogoča takšno tiskanje.
Za namene industrije pa je potrebno imeti veliko bolj zmogljiv 3D tiskalnike, saj mora biti tam 3D printanje veliko bolj natančno in kvalitetno. Industrijski tiskalnik mora prenesti celodnevno 3D printanje, ki je potrebno, ko se izdeluje več enaki izdelkov.
Za 3D printanje potrebujejo digitalne načrte
Seveda pa je 3D printanje omogočeno le. Če imamo tiskalnik povezan na računalniški program, v kateremu smo narisali in sprojektirali želeni izdelek. Brez tega nam tiskalnik ne bo natisnil vsega kar potrebujemo. Strokovnjaki 3D printanja lahko povedo, da se z dobrim tiskalnikom lahko natisne prav vse.
Veliko podjetij se tako odloči za 3D printanje manjših poslovnih daril. V zdravstvu ej 3D printanje pomembno na primer za printanje protetičnih udov ali slušnih aparatov. Umetniki pa se že začeli s pomočjo 3D tiskalnika printati tudi moderen nakit, ki ga stranke preprosto obožujejo. 3D printanje se z vsakim letom izpopolnjuje in postaja vse bolj dovršeno ter tako primerno za še večji trg.